
POLEPSZENIE WARUNKÓW ŻYCIA RODZIN Z MARGINESU SPOŁECZNEGO
Źródło finansowania: Program PHARE - Lien (makroprojekt).
Okres realizacji: 08.10.1995 r. – 31.07.1997 r.
Dla kogo: mieszkańcy Osiedla Baranówka w Rzeszowie.
Cel projektu: integracja i aktywizacja środowiska lokalnego.
Rezultaty: Realizacja tego Programu została wysoko oceniona przez CEV - instytucję koordynującą programy PHARE-Lien z siedzibą w Brukseli. Zaliczono go do jednego z 15 najlepszych projektów /spośród 108/. Rezultatem projektu jest Centrum Wsparcia, które powstało w celu pomocy mieszkańcom Baranówki IV, z którego usług skorzystało 2517 osób. Najwięcej, bo 31,7 skorzystało z doradztwa w sprawach zdrowotnych. Na drugim miejscu uplasowały się usługi psychologiczne, a na trzecim doradztwo prawne.
Ważnym elementem projektu była animacja społeczna. Animatorzy projektu pomagali ludziom w następujący sposób: kierowanie po pomoc finansową do MOPS-u, poszukiwanie miejsc w domach opieki społecznej dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, pomoc w znalezieniu odpowiedniego lekarza specjalisty, organizowanie spotkań dla wyodrębnionych grup mieszkańców (rodziny wielodzietne, rodziny z problemami z dziećmi, niepełnosprawni, renciści) na ważne dla nich tematy np.: spotkania z policją, prawnikami, pracownikami socjalnymi itp.
Utworzono Centrum rehabilitacji, z którego korzystało w miesiącu średnio 150 dzieci. Zajęcia odbywały się nie tylko na sali rehabilitacyjnej, lecz także w domach pacjentów. Wyposażenie sali rehabilitacyjnej zakupione zostało z pieniędzy programu i było również wykorzystywane przez dzieci zdrowe. Około 994 dzieci i dorosłych brało udział w wycieczkach; uczestników rekrutowano ze środowisk najbiedniejszych. Odbyło się 6 warsztatów dla rodziców i nauczycieli. W trakcie warsztatów rozważane były problemy związane z sytuacją rodzinną i sukcesami lub niepowodzeniami uczniów w nauce. Nauczyciele, rodzice i psycholodzy pracowali razem przy pomocy odpowiednich metod nad skutecznym rozwiązywaniem problemów rodzinnych i szkolnych.